Вторият по популярност материал е полистиролът. Той е евтин, удобен, лек и лесен за работа. Изолацията на покрива с полистирол донякъде напомня на минералната вата, но има няколко нюанса, които трябва да се вземат предвид.
Разликата между пенополистирола е, че задържа топлината по-добре и не се плаши от влага. От друга страна е запалим. Но това не пречи да се използва за покриви.
Между гредите се полагат плочи от пяна. Важно е те да прилягат плътно в тях. Тъй като полистирола е по-твърд, препоръчителната ширина трябва да бъде няколко мм повече от ширината на гредите. Работата може да се извърши на един или два слоя. За по-добра топлоизолация е по-добре да направите два слоя.
И ето малко уточнение. Вторият слой полистирол се полага шахматно. Това се прави, така че плътните плочи да блокират студените мостове.
Тогава топлината няма да излезе през тях. Но за да се сложи втория слой трябва да бъдат ремонтирани. За да направите това, можете да използвате полистирол или специална лента. Тогава слоят ще бъде монолитен, без да пропуска студа. Остава да покриете всичко с пароизолацията.
Между другото, вместо него, можете да използвате фолио пенофол. Както винаги, се прави припокриване, а фугите се обработват с фолио. Ако това е мансарден покрив, тогава, за да се подобри външният вид, всичко е покрито с довършителни материали.
Работата се извършва лесно и бързо. Но има и друга възможност за изолация на покрива на къща, технологията на устройството на която е малко по-различна.
Забележка! Тези методи могат да се използват за изолация не само на покривни склонове, но и на тавански подове.
Изолация с полиуретанова пяна – отличен топлоизолатор.
Това е материалът с най-ниска топлопроводимост. Освен това специалната техника на нанасяне гарантира качеството на слоя и ефективната му работа. Факт е, че изолацията на покрива с полиуретанова пяна се осъществява чрез пръскане върху повърхността. В резултат на това се запълват всички пукнатини и празни пространства. Създава се идеален слой без нито един шев. Студените мостове просто липсват.
И благодарение на добрата адхезия, полиуретанова пяна перфектно прилепва към повърхността. За добра изолация е достатъчен малък слой полиуретанова пяна. Материалът, не се страхува от течности и не гори. Може да се нарече един от най-добрите материали. Но има едно предупреждение – не можете да направите изолацията сами. За да го направите, ще ви е необходимо специално оборудване, което чрез смесване на двата компонента в специална пропорция разпръсква сместа върху повърхността.
Процесът на изолация е прост: пистолетът е насочен към покритието и пръска материала върху повърхността. Майсторът на покриви може само да насочи дюзата върху правилното място. Важно е да правите равномерни движения отляво надясно и да не оставяте нетретирани зони. След втвърдяване се образува монолитен изолационен слой.
Единственият недостатък – паронепропускливостта. Той не диша, така че покривът ще трябва да бъде добре вентилиран.
Изолация на покрива с полистирол бетон
Този метод включва изолация на таванския под. Полистиролбетонът е бетонен разтвор, който се разрежда с гранули от полистирол (полистирол) по време на процеса на подготовка. Същността на изолацията на дома е първо да поставите малък слой пенополистирол в пространството между гредите на пода и след това да запълните с полистирол бетон.