
Конструкции без топлоизолация се използват в тавански помещения или сгради, които не са предназначени за обитаване (например складове). Подложките могат да уловят вятър, мръсотия и навявания от сняг. Долният покрив е още по-функционален от покривното фолио. При използването му е допустимо леко отклонение надолу от нормативните показатели на наклона на покрива. В някои климатични зони хидроизолационните свойства на дървения под, заедно с хидроизолационния лист, положен върху него, вече са достатъчни. С тази конструкция е възможно да се изпълни и изискването за проста звукоизолация.
Изолация над носещата конструкция (изолация над гредите)
Носещата конструкция се вижда отвътре и е подложена само на леки колебания в температурата и влажността. Топлоизолационният слой преминава без прекъсване по цялата площ на гредите, като дебелината й може да се избира независимо от носещата конструкция.
Друго предимство на този вид е, че пароизолацията може да се полага на едно и също ниво и непрекъснато. Вентилационното пространство се създава от контрарешетка с необходимата дебелина. Въпреки това, когато се използва минерална вата, обикновено е необходимо да се монтира носеща конструкция за контра летвите. Тези греди прекъсват топлоизолацията и следователно трябва да бъдат направени от материал, който провежда лошо топлина.
Създаването на допълнителен работещ слой, обикновено изработен от дърво, е свързано с определени материални разходи. При този дизайн оптимално е използването на трайна изолация от полиуретан или експандиран полистирол.
Общата височина на покривната конструкция с изолация над гредите е най-високата от всички съществуващи. Специални изисквания се налагат на слоя бариера срещу пара: той трябва да не се хлъзга, за да издържа на високи концентрирани механични натоварвания, свързани с движението на покривачите върху филма по време на работа. Ето защо водещите производители създават специални продукти за такива покриви.
Изолация между носещи елементи (изолация между гредите)
Въпреки факта, че височината на цялата конструкция в този случай може да бъде намалена, конструкцията ще бъде напълно функционална само когато височината на краката на гредите е значително по-висока от необходимата дебелина на топлоизолацията. Това се дължи на факта, че краката на гредите са потенциално студени мостове. Колкото по-голямо е напречното сечение на гредите и колкото по-малка е стъпката на тяхното монтиране, толкова по-висока е термичната хетерогенност на конструкцията и толкова по-голяма е загубата на топлина. Когато се използва двуслойна вентилационна схема, височината на краката на гредите трябва да бъде избрана, като се вземе предвид необходимата височина на вентилационната междина между изолацията и хидроизолационния филм.
Също така е необходимо да се вземат предвид особеностите на полагане на филма – с провисване. Този дизайн остава най-разпространеният, подходящ е както за ново строителство, така и за ремонт.
Недостатъкът му е, че изолационният слой е напълно прекъснат от гредите, а също така има голям риск от конвективно пренасяне на влажен въздух от тавана към покривната конструкция. Колкото по-интензивна е вентилацията в долната междина, толкова по-голям е рискът от намокряне на топлоизолацията с парообразна влага, проникваща от топло помещение.