
Изпълнението на покривни работи изисква специалистите да притежават определени умения и знания в областта на строителството, чието използване на практика ще помогне да се получи желаният резултат – надежден и безопасен покрив. При извършване на покривни работи е необходимо да се придържате към проекта и използваните технологии с особена точност.
В зависимост от вида на покрива и използваните материали трябва да се използват специални технологии, които са характерни само за определени случаи.
Покривни технологии с различни материали
Днес на пазара има различни видове покривни материали, които се различават по:
- външен вид;
- експлоатационни характеристики;
- експлоатационен живот;
- здравина на материала;
- устойчивост на външни влияния;
- материални разходи.
И така, разграничават се следните най-популярни покривни материали:
- метална плочка;
- пясъчен покрив;
- херпес зостер (мек, гъвкав);
- шисти (еврошисти);
- валцувани заварени материали, използвани на плосък покрив (покривен материал, пергамин).
Материалът, който ще се използва, определя технологията, по която ще се извършват покривните работи. По този начин използването на метален профил изисква използването на множество устройства и компоненти при извършването на цялата работа, предхождаща директното монтиране на материала. Тези работи обхващат многобройни процеси: от издигането на фермовата система до облицовката на подложни покривни филми за паро- и хидроизолация.
Битумният покрив изисква специална настилка под покривния материал и използването на мастики и уплътнители.
Технологията за полагане на рулонни материали е може би една от най-трудните, тъй като включва използването на специално оборудване и специални техники за сливане на материала. Такъв покрив може да бъде положен на няколко слоя и лежи върху почти всяка повърхност (дърво, бетон, метал, стар материал, плоска плоча). Този покрив се използва при плоски покриви или при малки наклони.
Оборудване, използвано в покривната технология
Монтажът на покривна система трябва да започне с избора на оборудване и необходимите инструменти, които могат да улеснят покривните работи. Сред най-често използваните инструменти са следните:
- стандартни инструменти (чук, сито, шпатула, чук, крик, перла);
- измервателни уреди (ролетка, сгъваем метър, дебеломер, перфоратор, пергел);
- електрически инструменти (електрически трион, електрическо ренде, бормашина).
Оборудването, необходимо за покривни работи, е както следва:
- газова покривна горелка за топене на рулонни материали;
- металорежещо оборудване;
- подемна техника и др.
Необходимият набор от инструменти и оборудване трябва да се планира още на етапа на първоначалното проектиране на покрива, тъй като спецификата на работата до голяма степен ще зависи от тях.
Технологията на покривните работи с всякакви материали се характеризира със значителни трудности. Добре е да поверите работата по този план на опитни специалисти, които срещу заплащане ще организират всички покривни и строителни работи.