
Меките покриви и металните керемиди днес са еднакво привлекателни за собствениците на частни сгради. Материалите са естетически, издръжливи и сравнително леки.
Характеристики на материала
Мекият покрив (битумни керемиди) е картон или фибростъкло, импрегнирани с битум. Върху него се нанасят базалтови стърготини, което придава на материала изящество на истински камък. Вътрешната повърхност има самозалепващ се слой, покрит със защитен филм.
Металната керемида е изработена от тънки стоманени листове. Предварително върху метала се нанася слой цинк, който се превръща в допълнителна гаранция срещу корозия. След това на валцувания лист се придава вид на позната плочка, грундирана, боядисана, покрита с композитни съединения. Понякога вместо стомана се използва мед или алуминий, които имат естествена защита срещу вредното въздействие на влагата, но такива проби са по-скъпи.
Работни параметри
При избора на най-подходящата облицовка се вземат предвид функционалните качества.
Теглото
Мекият покрив тежи почти 2 пъти повече от железните слоеве, чиято маса достига 4-7 килограма.
Монтаж
И двата материала могат да се монтират на почти всеки покрив, чийто наклон не надвишава 12 градуса. Разстоянието между опорите в този случай трябва да бъде в диапазона от 60 до 80 сантиметра. Но за металните керемиди ще бъде достатъчно да направите щайга на стъпки от 30-35 сантиметра, а когато използвате битумни керемиди, ще трябва да инсталирате покривна настилка.
Конфигурация на покрива
Различните видове покриви изискват използването на различни материали:
- върху навесни сгради мекият покрив се използва рядко: красотата му просто няма да се вижда.
- на фронтонни навеси, когато използвате метални плочки, ще трябва внимателно да следите успоредността на материала по отношение на ръбовете на наклона. В противен случай до последния ред ще се натрупа значително изкривяване, което ще направи невъзможно запечатването на покрива. Меките плочки не се нуждаят от такава точност. Когато използвате този материал, всяко несъответствие може да бъде коригирано доста лесно.
- на тазобедрените покриви, когато се използва първият материал, обемът на отпадъците ще бъде твърде голям, докато керемидите практически няма да имат отпадъци. Отрязаните парчета могат да се използват по краищата на следващия ред.
- Покривите със сложна конфигурация се препоръчват да бъдат украсени само с гъвкави плочки.
Пожарна безопасност
Металната плочка не подлежи на изгаряне, само полимерното покритие може да се стопи.
Гъвкавата плочка издържа на огън дълго време, но ако се запали, ще пламне като кибрит.
Звукоизолация
Металната керемида няма да ви спаси от шума на дъжда, понякога дори го засилва, така че да бъдете под покрив от този материал няма да е много приятно. Специално положена шумоизолация може да избегне това.
Мекият покрив перфектно забавя всеки шум, а покривът под него само допълва тази приятна характеристика на материала.
Дълготрайност
Няма големи разлики между двата материала по отношение на условията на употреба:
- Може да продължат около 50 години;
- По евтините модели ще служат до 15 години;
- А най-евтините ще продължат не повече от 5 години.
В това отношение изборът зависи от желанията на собствениците.
Външен вид
И двата дизайна се отличават със завиден външен вид. В същото време имат богата цветова гама, което ви позволява да изберете материала, който най-добре отговаря на естетическите предпочитания.
Цена
Цената на металната керемида е почти равна или не много по-висока от цената на мек покрив.
Сравнението на двата материала показва, че всеки от тях има несъмнени предимства и някои недостатъци. Така че е по-добре да вземете решение за избора въз основа на характеристиките на всеки конкретен случай.