
Важно е не само да изолирате покрива, но и да осигурите максимална ефективност на топлоизолационния слой през целия му експлоатационен живот.
Друго актуално условие е поддържането на оптимален микроклимат в помещенията. Ако има вентилационна система, няма от какво да се притеснявате, но ако тя не е предвидена в къщата, нещата стават по-сложни.
В този случай е необходимо да се поддържа паропропускливостта на строителните конструкции, така че всяка покривна изолация да работи. От списъка на конструкции можете незабавно да изключите полистироловата пяна, която има прекалено нисък коефициент на пропускливост на парите.
Следващото изискване е да защитите конструкциите в подпокривното пространство от конденз. В този случай парите трябва свободно да излизат извън сградата. В противен случай на тавана ще се образуват гъбички и мухъл (особено в ъглите, където външните стени граничат с тавана), които бързо унищожават не само довършителния материал, но и слоя мазилка. Само висококачествена пароизолация ще предотврати този ефект. Но други елементи на „покривния пай“ изпълняват не по-малко важни функции.
Правилният топлоизолационен „пай“ (както при изолация на покрива, така и на таванския етаж) се състои от следните елементи:
От долу нагоре (от страната, от която идва топлината) – пароизолационна мембрана. Предпазва топлоизолацията от вътрешните изпарения на сградата.
В средата – топлоизолационен материал. Обикновено се използва минерална вата, която има висок коефициент на паропропускливост.
Отгоре (от студената страна) – хидроизолационна мембрана. Полага се върху изолацията, предпазва от протичане на покривното покритие и предпазва влакната от атмосферни влияния.
Какво да изолирате – покрива или таванския етаж?
Отговорът на този въпрос е прост: Топлоизолацията на покрива се извършва по време на довършителните дейности на жилищния тавански етаж.
Топлоизолация на покрива между гредите използвани само за съхранение на различни неща.
Топлоизолация на таванския етаж
Има и друг вариант: къщата се строи поетапно – готови са изцяло етажите, трябва да се нанесете. Все още нямате време или пари за оборудване на тавана, така че работата се отлага за неопределено време (например няколко години). Няма смисъл да отоплявате нежилищен тавански етаж, по-целесъобразно е да изолирате тавана – и имате нужда от по-малко материал и няма да се налага да плащате за топлина.
Въпреки това е по-добре да купите такъв нагревател, за да може по-късно да се използва за покрива. Това значително ще спести финанси, тъй като ще е необходимо да закупите малко количество топлоизолационен материал.