Покривът на вашата къща
Най-лесният начин е да се спрете на това, което ви е харесало. Днес хората са очаровани от разнообразието на покривите, които са видяли и искат да се направят същите. Често това желание се подхранва от реклама на един или друг производител на покриви.
Например, „мечтата ми е да направя покрив в японски стил“, смятам да покрия къщата си по европейски“. Керамика – не мога да си го позволя, така че ще купя пясъчно-циментни материали.
Всичко обаче не е толкова просто: архитектите и строителите препоръчват да изберете покривен материал с оглед на климатичните особености на вашия регион.
Покривът е първият, който среща всички климатични промени, било то снеговалеж, тропически порой със силен вятър или жега. Ето защо, преди да вземете решение в полза на един или друг покривен материал, трябва да разберете как той ще се държи по различно време на годината при екстремни метеорологични условия, присъщи на района, в който живеем.
Трябва да знаете, че покривът е система, всички елементи на която, от покритието до гредите, са свързани помежду си и работят като едно цяло. Изчисляването на параметрите на покрива трябва да вземе предвид специфичните метеорологични условия, физичните и химичните свойства на покривния материал в различните температурни режими, способността на гредите да издържат на динамични (вятър) и статично (снежно тегло) натоварвания, и още много.
За висококачествените циментово-пясъчни плочки силната слана не е ужасна, което се дължи на хомогенността на състава. Неговата метална плочка, изработена от поцинкована ламарина с полимерно покритие, например на базата на полиуретан. Този полимер може лесно да издържи на тежки динамични натоварвания в диапазона от -35 ° C до + 130 ° C. Същото може да се каже и за по-икономичната метална плочка с полиестерно покритие, която е „безразлична“ към петдесетградусови студове. Като цяло скандинавците очевидно не напразно избраха метални плочки като основен покривен материал за домовете си.
Що се отнася до покривен материал на базата на битум, картината е малко по-различна. Виновен за това е оксидираният битум, използван при производството на покритието. При ниски температури настъпва т. нар. витрификация, т.е. пълна загуба на пластичност от битума.
Производителите се борят с това явление поради добавянето на специални модификатори, което, разбира се, се отразява на цената им. Може би самата им крехкост при замръзване не е толкова ужасна, но в комбинация с други природни фактори (например силни ветрове или голяма маса снеговалеж) може да се превърне в критичен фактор. Не е необичайно замръзналият битум да се напука като стъкло. Не напразно монтажът, демонтажът или ремонтът на покриви от гъвкави керемиди се извършват само при положителни температури.